Official Selection LFF 2019

20th LUCANIA FILM FESTIVAL | 7 – 11 august 2019 | South Italy

International Short Narrative Film

Deer Boy di/by Katarzyna Godnek | 15 min | 2018 | Belgium/Croatia/Poland
The Role  di/by Farnosh Samadi | 12 min | 2018| Iran/Italy
Royal Blue di/by Dinko Draganovic | 20 min | 2018 | Austria
Beholder  di/by Nikita Ordynski | 10 min | 2019 | Russia
Milk di/by Kia Samiramis | 12 min | 2019 | Canada
Bautismo di/by Mauro Vecchi | 12 min | 2018 | Italy
Senza titolo di/by Maíra Flores, Luciano Scherer | 5 min | 2018 | Brasil/Portugal
The Boogeywoman di/by Erica Scoggins | 17 min | 2018 | Usa
2nd Class
di/by Jim Olsson | 14 min | 2018 | Sweden
Stone Maker
di/by Ali Navaiyan | 15 min | 2019 | Iran
La strada vecchia di/by Damiano Giacomelli | 20 min | 2019 | Italy

International Short Documentary Film 

Racconti del Palavesuvio di/by Luca Ciriello | 14 min | 2018 | Italy
Senza negazione
di/by Elisa Baccolo, Gaia Siria Meloni, Giacomo Riillo | 16 min | 2018 | Italy
Nieoczekiwane
di/by Bulawa Mateusz | 8 min | 2018 | Poland 
In dog years I’m dead di/by Kenji Ouellet | 13 min | 2018 | Germany
Esperaabamos que anocheciera di/by Wendy V. Muñiz, Guillermo Zouain | 17 min | 2019 | Dominican Republic/United State
Los viejos heraldos
di/by Luis Alejandro Yero | 23 min | 2018 | Cuba
Ancora lucciole di/by María Elorza | 14 min | 2019 | Spain 
Soufisme di/by Younes Ben Hajria | 19 min | 2018 | Tunisie

International Short Animation Film 

Neobicna kupka gospodina otmara di/by Niko Radas | 15 min | 2019 | Croatia
L’heure de l’ours di/by Agnes Patron | 14 min | 2019 | France
Água Mole di/by Alexandra Ramirez (Xa), Laura Goncalves | 9 min | 2017 | Portugal
At first sight di/by Sjaak Rood | 16 min | 2018 | Netherlands
Mercurio di/by Michele Bernardi | 10 min | 2018 | Italy
Bloto di/by Alicja Blaszczynska | 12 min | 2018 | Poland
Lola the living potato di/by Leonid Shmelkov | 17 min | 2018 | Russia/France
Listen papa! di/by Olga Poliektova, Tatiana Poliektova | 13 min | 2019 | Russia/France/Germany
The monk di/by Zharko Ivanov | 12 min | 2018 | Macedonia
Inanimate di/by Lucia Bulgheroni | 8 min | 2018 | Italy/UK
El Diañu di/by Samuel Fernandi Martínez | 8 min | 2018 | Spain

International Feature Narrative Film

Sunrise in kimmeria di/by Simon Farmakas | 100 min | 2018 | Cyprus
Here my village di/by Abas Aram | 83 min | 2019 | Iran
Dhuusar di/by Saha Soumi, Mondal Snehashish | 105 min | 2019 | India

International Feature Documentary Film

Pantareno di/by Ettore Camerlenghi, Alexis Ftakas | 62 min | 2019 | Italy
Dumpster divers di/by Laura Lazzarin, Kerstin A. Palme, Martin Kleinmichel | 46 min | 2018 | Germany
Nar di/by Meriem Achour-Bouakkaz | 52 min | 2019 | Algeria
The way back di/by Dimitri Petrovic, Maxime Jennes | 66 min | 2019 | Belgium

Spazio Italia 

Sulla fabbrica di/by Domenico Martoccia | 12 min | 2019 | Italy
The rebel’s escape di/by Eugenio Morina | 5 min | 2019 | Italy

Extra Film / work in progress

– A Røbba Gnor di/by Margarida Paiva | 13 min | 2019 | Italy/Sweden
Vado Verso Dove Vengo di/by Nicola Ragone | 60 min | 2019 | Italy